Jak działa tryb manualny w aparacie?

Jak działa tryb manualny w aparacie?

Tryb manualny to najbardziej podstawowy z programów na traczy trybów PASM. Dzięki temu ustawieniu fotograf będzie miał pełną kontrolę nad podstawowymi ustawieniami takimi jak przysłona, czułość ISO oraz czas otwarcia migawki. Manualny tryb znajduje się praktycznie w większości obecnie funkcjonujących aparatów cyfrowych i analogowych. Wybierając taki tryb na kole PASM będzie dochodzić do tego, że fotograf będzie sam ustawiał wszystkie elementy, które decydują o tym jakie zdjęcie powstanie. Użytkownik będzie zmieniał wartość przysłony, czułość ISO, a także czas otwarcia migawki. Dodatkowo użytkownik może zmieniać ustawienia stylu obrazu a takżę w niektórych aparatach będzie można automatycznie dobierać czułość ISO, w takim trybie istnieje możliwość wybrania trybu pracy automatycznego ustawienia ostrości, zmiennych formatów zapisu plików oraz jakości obrazu.

Dlaczego warto korzystać z trybu manualnego w fotografii?

Tryb manualny to program, który najbardziej będzie sprzyjać kreatywnej fotografii, dzięki czemu fotograf będzie mógł osiągnąć konkretny efekt przez ustawienie aparat lustrzanka​odpowiedniej wartości przysłony, zamrozić albo poruszyć zdjęcia, przez czas naświetlania a także zadbać o odpowiednią czułość. W ten sposób dzięki różnym trybom mierzenia światła fotograf będzie w stanie dopasować parametry do swoich upodobań. Odpowiednie dobranie ustawień na aparacie pozwala nam osiągać konkretne efekty i będzie większa kontrola nad głębią ostrości oraz szumami.

Na ekranie pojawiać się będą wszystkie informacje takie jak czas otwarcia migawki, czułość ISO, przysłona. Na innych aparatach będzie można ten układ zmieniać. w przypadku lustrzanek cyfrowych na ekranie monochromatycznym na górze aparatu będzie również szansa na powielenie informacji z głównego ekranu. Są one także wyświetlane w wizjerze. Zależność jaką będzie można zauważyć w manualnym trybie to stosunek czasu do przysłony oraz do czułości ISO, czyli trójkąt ekspozycji. To na tej podstawie ustawiona będzie odpowiednia wartość ekspozycji. Opanowanie ręcznego ustawienia wszystkich parametrów fotografowania może wydawać się skomplikowane, ale z czasem będzie naturalne. Jeśli nadal wydaje się za trudne będzie można myśleć o trybach półautomatycznych.