Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze obiektywu Canon?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze obiektywu Canon?

Focus

Pierwszą rzeczą, na którą zwraca uwagę ludzkie oko podczas oglądania fotografii, jest to, czy model/obiekt jest ostry, czy też nie. W 1987 roku firma Canon jako pierwsza dodała silnik ustawiania ostrości wewnątrz obiektywu. W obiektywach firmy Canon stosowane są obecnie trzy główne typy silników ogniskujących. Są to silniki STM, USM i konwencjonalne silniki DC. Jaka jest różnica między tymi typami silników?

USM

Silnik USM (Ultrasonic Motor) to najpopularniejszy typ silnika stosowany obecnie w aparatach EF firmy Canon. Wspólną cechą silników USM jest to, że przekształcają one energię drgań ultradźwiękowych w siłę obrotową w celu przesunięcia ogniskowej obiektywu. Jest to obecnie najszybszy silnik ustawiający ostrość w ofercie obiektywów firmy Canon. Jednocześnie użytkownik i tak będzie mógł ustawić ostrość ręcznie, bez całkowitego wyłączania autofokusa.

Typ pierścienia USM

Ten typ silnika znajduje się w większości profesjonalnych obiektywów w ofercie firmy Canon. Pierścieniowe silniki USM nie są tak ciche jak silniki STM, ale nadal są wystarczająco ciche, aby spełniać swoje zadanie. USM to właściwy wybór w przypadku fotografii dzikiej przyrody lub sportu, czyli właśnie tam, gdzie szybkość jest tak ważna.

Micro USM

Micro USM został zaprojektowany tak, aby pasował do szerokiej gamy obiektywów bez ograniczenia do boku obiektywu. Jest on nadal tak szybki jak pierścieniowy USM, ale o połowę lżejszy.

Nano USM

Nano USM to najnowsza technologia ustawiania ostrości firmy Canon. Został on ogłoszony na początku 2016 roku. Łączy on w sobie szybkość pierścieniowego USM z cichą pracą STM. Jego cechy czynią go idealnym do fotografowania poruszających się obiektów lub nagrywania wideo, gdzie ciche i płynne zmiany ostrości są tak ważne.

STM

Obiektywy z silnikiem STM pomagają tworzyć wspaniałe zdjęcia i filmy. Ich nazwa pochodzi od elementu techniki zwanego silnikiem krokowym. Niemal bezgłośna technologia ustawiania ostrości STM (wykorzystująca silnik krokowy) pozwala na bardzo szybkie ustawianie ostrości podczas robienia zdjęcia, dzięki czemu nie umknie Ci żaden szczegół. Technologia ta sprawia, że nagrywanie wysokiej jakości filmów wideo jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, zapewniając stabilność, nieprzerwaną pracę i doskonałą ostrość. Dzięki temu uzyskujesz płynne przejścia w obrazie i dźwięk, który zawiera tylko dźwięki otoczenia, a nie szumy silnika ustawiającego ostrość. Chociaż niektóre silniki ustawiania ostrości wytwarzają bardzo dziwny i rozpraszający hałas mechaniczny, obiektywy STM ustawiają ostrość cicho, umożliwiając jak najdokładniejsze rejestrowanie dźwięków natury i otoczenia.