Cechy aparatów, na które należy zwracać uwagę:

Cechy aparatów, na które należy zwracać uwagę:

Zakres ogniskowych to w uproszczeniu dostępny zoom optyczny. Jeśli planujemy wykonywać fotografię przyrodniczą czy sportów zespołowych albo też zróżnicowane reportaże to możliwości przybliżenia mogą się okazać bardzo ważne. Jasność obiektywu w specyfikacji i na obudowie określona będzie literą f. Jest tam zależność, że im niższa liczba tym jaśniejszy będzie obiektyw. Więcej światła będzie wpadać przez matrycę a to skróci czas naświetlania i dlatego nawet w gorszych warunkach oświetlenia będzie można robić zdjęcia. Na rynku dostępne są również popularne obiektywy o naprawdę znaczącej jasności, ale w przypadku kompaktów, które są mocno zaawansowane bez wymiennej optyki jasność jest najczęściej na gorszym poziomie. w przypadku aparatów z zoomem warto zwracać uwagę czy jasność obiektywów jest stała dla całego zakresu ogniskowych czy będzie z przybliżeniem maleć.

Do portretów im większa będzie jasność tym lepiej. Łatwiej będzie izolować twarz albo jej część czy też doprowadzić do rozmycia tła. Do krajobrazów jasność może być mniejsza, większość przypadków to próba złapania ostrego kilku planów, nie wyszczególnia się jednego elementu.

Priorytet przysłony, priorytet czasu i tryb manualny często oznaczane skrótami A, S, M.

Jeśli będą dostępne te trzy tryby pracy to praktycznie wszystko z takim urządzeniem będzie można zrobić. Niepotrzebne będą tryby portretowe, krajobrazowe czy sportowe. Używając manualnego trybu będzie można eksperymentować dowolnie ustawiając czas naświetlania jak i też przymknięcie przysłony.

Gorąca stopka to gniazdo u góry, które pozwoli na dodatkowe podłączenie lampy błyskowej. Umożliwia ono rozbudowę aparatu o taki element, gdy mała akcesoria do aparatu​wbudowana lampa będzie zbyt słaba. Zewnętrzna lampa w niektórych sytuacjach rzeczywiście dobrze się sprawdza. Jeśli planujecie wykonywać poważne zdjęcia na pewno ten sprzęt będzie przydatny.

Gniazdo kart pamięci

Były takie czasy, gdy standardów kart pamięci było wiele i właściwie każdy producent wprowadzał swoje propozycje. Obecnie rynek się zmienił i praktycznie wszędzie już dominują karty SD bądź też CF. Compact Flash to format znany z lustrzanek, większość producentów kompaktów idzie obecnie w kierunku kart SD i one cieszą się największym zainteresowaniem.

Dostępność akcesoriów

Jeśli kupimy aparat a fotografia będzie nas coraz bardziej wciągać będzie to najlepszy moment na to, by pójść krok dalej i się rozwijać wprowadzając coraz więcej ciekawych akcesoriów, dzięki którym rzeczywiście praca takiego urządzenia będzie lepsza. W sklepach czy przez internet kupimy praktycznie wszystkie akcesoria, które mogą sprawić, że wykorzystanie sprzętu będzie lepsze.