Xiaomi 13 Ultra to niemalże profesjonalny aparat fotograficzny

Xiaomi 13 Ultra to niemalże profesjonalny aparat fotograficzny

Xiaomi przedstawiło swoją najnowszą flagową propozycję z serii Ultra, w której podobnie jak w poprzednich modelach, największe wrażenie robi aparat fotograficzny, pretendujący do miana najlepszego na rynku. Xiaomi od kilku lat aktywnie dąży do zdobycia pozycji lidera w wyścigu o miano najlepszego smartfona fotograficznego.

Współpracując z Leiką, firma rozwija koncept modeli Ultra, które stanowią swoiste laboratorium dla najlepszych rozwiązań w dziedzinie układów obrazowania, z których następnie korzystają niższe modele. Tak samo jest i w przypadku Xiaomi 13 Ultra, z tym że już bardziej przypomina on hybrydę między telefonem a pełnoprawnym aparatem fotograficznym niż zwykły smartfon z dobrym aparatem. Urządzenie wyposażone jest w cztery aparaty o rozdzielczości 50 Mpix, w tym główny z 1-calową matrycą i obiektywem z regulowaną przysłoną.

Co odróżnia Xiaomi 13 Ultra od poprzednich wersji?

Na pierwszy rzut oka zmiany w porównaniu do poprzednich modeli nie są radykalne, ale od razu widać, że mamy do czynienia z dużo bardziej zaawansowaną konstrukcją. W Xiaomi 13 Ultra znajduje się zestaw czterech aparatów o różnych ogniskowych: 12 mm, 23 mm, 75 mm oraz nowością jest obiektyw o ogniskowej 120 mm. Każdy z nich wykorzystuje matrycę o rozdzielczości 50 megapikseli. W przypadku modułu głównego, czyli 23 mm, matryca ta jest największa, bo wynosi 1 cal - co jest największym rozmiarem matrycy, jaki kiedykolwiek widzieliśmy w smartfonach. Dodatkowo, moduł ten wyposażono w obiektyw o regulowanej przysłonie w zakresie od f/1.9 do f/4, co pozwala na uzyskanie większej głębi ostrości w odpowiednich warunkach. W przypadku pozostałych modułów, matryce są znacznie mniejsze, o rozmiarze 1/2.51", ale to nie powinno być powodem do narzekań.

Wszystkie moduły korzystają z szybkiego systemu autofokusu Dual Pixel AF, a z wyjątkiem obiektywu superszerokokątnego, posiadają optyczną stabilizację obrazu. Należy jednak pamiętać, że smartfony zazwyczaj łączą informacje z kilku aparatów i intensywnie je przetwarzają, co może wpłynąć na jakość zdjęć z poszczególnych modułów. Przy obecności 1-calowego sensora głównego, można jednak spodziewać się dobrej jakości obrazka także z teleobiektywu.

Lepszy aparat niż u Apple?

Xiaomi 13 Ultra ma za zadanie robić lepsze zdjęcia niż iPhone oraz pozwala na nagrywanie filmów w jakości 4K 10-bit 4:2:2 60 klatek na sekundę w profilu Log. Według producenta, nowy telefon będzie świetny i podczas premiery porównywany z modelem iPhone 14 Pro, w którym Xiaomi wypadło lepiej. Jak się okaże w praktyce, pokażą dopiero pierwsze testy, ale chiński producent na pewno zadba o to, by użytkownicy byli zadowoleni. W telefonie będą standardowe funkcje, takie jak tryb portretowy z rozmyciem tła oraz tryb nocny, dostępny w przypadku każdego modułu aparatu. Zdjęcia z każdego modułu aparatu będą też dostępne w formie 14-bitowych plików RAW. Dla fotografów ulicznych przewidziano funkcję Fast Shot, która umożliwia szybkie wykonanie zdjęcia bez konieczności czekania na system AF. W zakresie rejestracji wideo, telefon również ma wiele do zaoferowania, pozwalając na zapis wideo 8K z prędkością 24 kl./s oraz rejestrację 10-bitową z próbkowaniem 4:2:2 w profilu Log z prędkością do 60 kl./s po przejściu na 4K.

Gdzie i za ile kupisz Xiaomi 13 Ultra?

Jak się spodziewaliśmy, wprowadzenie kolejnego flagowego smartfona to znów okazja do podniesienia ceny na rynku. Warto zauważyć, że oficjalna cena chińska modelu Xiaomi 13 Ultra, wynosząca 5999 juanów, czyli około 3680 złotych za wersję 256 - 12 GB, wydaje się rozsądna. Niestety, polskie ceny będą wyższe. Model Xiaomi 13 Ultra jest o około 10% droższy od modelu Xiaomi 13 Pro, który w Polsce kosztuje 6299 złotych. Oznacza to, że jeśli Xiaomi 13 Ultra pojawi się na polskim rynku, będzie prawdopodobnie kosztować około 7000 złotych. Na razie nie wiadomo, czy producent planuje wprowadzenie tego flagowca na nasz rynek. Więcej informacji można znaleźć na stronie oficjalnej Xiaomi.