Jaki aparat fotograficzny wybrać?

Jaki aparat fotograficzny wybrać?

Pytanie o to jaki aparat kupić pojawia się dość często. Pewnie każdy fotograf słyszy takie pytanie od znajomych. Niestety mimo szczerych chęci bardzo często odpowiedź okazuje się trudniejsza niżby to się mogło wydawać. Głównie dzieje się tak dlatego, że trzeba samemu zawsze robić rozeznanie w nowościach. Jest ich tak wiele, że tak naprawdę mało osób jest stale na bieżąco z tym co pojawia się w sprzedaży.

aparat kodak

Przegląd aparatów fotograficznych pod względem konstrukcji

Małpki

To ciekawe aparaty, które mają bardzo prostą kompaktową formę i niewielki wysuwany obiektyw, który można schować do kieszeni. Ich zaletą będzie niewielki rozmiar oraz niska cena. Dzięki temu można mieć taki aparat praktycznie cały czas przy sobie. Nie trzeba się również obawiać o jego utratę albo uszkodzenie. Jest to ważne w przypadku imprez towarzyskich, wyjść na plażę czy w trakcie uprawiania sportu. Jednak trzeba pamiętać, że taki sprzęt nie posiada jakichś szczególnych możliwości technicznych, dlatego nie można się tutaj spodziewać, że da nam możliwość wykonania zdjęć jak z zakładu fotograficznego.

Zaawansowane kompakty

aparat fotograficzny​Zaawansowane kompakty to aparaty, które nie mają wymienialnej optyki, jednak posiadają duży zakres ogniskowych. Często określa się takie urządzenie jako aparat hybrydowy, jeśli ktoś szuka stosunkowo taniego, uniwersalnego urządzenia to właśnie taka hybryda może być interesującą propozycją. Za około 1000 złotych dostaniemy już dość dobry sprzęt, który będzie ciekawym starterem dla tych osób, które swoją przygodę ze zdjęciami chcą zacząć optyka oczywiście nie jest perfekcyjna, zoom pozostawia wiele do życzenia, ale wydaje się, że na początek nie będzie to zły wybór.

Bezlusterkowce

Bezlusterkowce z wymienną optyką to coś nowego na rynku. Producenci poszli w kierunku upraszczania sprawy na rynku aparatów i dlatego zdecydowali się usunąć lustro ale zostawiają praktycznie taką samą wydajność i funkcjonalność aparatu. Dzięki temu dostaje się wygodny sprzęt, który daje szansę na przygotowanie wielu dobrych zdjęć. Zalety to między innymi zwarta budowa, stosunkowo niska waga a także bardzo szybko autofokus. Dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników wybierających się w podróż może być to interesująca propozycja.

Lustrzanki amatorskie

To niepełnoklatkowe lustrzanki, które przeznaczone są dla pasjonatów, którzy nie mają budżetu na profesjonalny sprzęt, ale chcą mieć urządzenie o dużych możliwościach i kompaktowy aparat już nie spełnia ich oczekiwań. Natomiast lustrzanka amatorska pozwoli już lepiej poczuć samą fotografię.