Kupujemy kartę pamięci microSD do smartfonu

Kupujemy kartę pamięci microSD do smartfonu

Współcześnie telefony, tablety mają już jeden standard kart pamięci a wiec microSD a także dodatkowe warianty a więc microSDHC i microSDXC. Dlatego właściwie wyłącznie za takimi kartami trzeba się rozglądać. Jaką kartę kupić i na co zwracać uwagę?

Upewnij się, że smartfon ma slot microSD

Może się to wydawać rzeczą oczywistą, że urządzenie takie jak smartfon pozwala na korzystanie z kart pamięci. Jednak w praktyce trzeba powiedzieć, że obecnie rosną pamięci już wbudowane w urządzenie i dodatkowo mamy sytuacje, w których popularyzuje się chmury, dlatego są takie sytuacje, w których producenci usuwają złącza ze swoich urządzeń i nie ma czytnika kart pamięci. Z jednej strony Android i tak nie pozwala przenosić aplikacji na kartę pamięci, ale z drugiej strony można tam mieć zdjęcia, filmy czy muzykę. Zatem rezygnacja z czytnika niektórym użytkownikom się nie podoba. Dlatego właśnie przed zakupem warto sprawdzić czy slot się tam znajduje.

Jaka pojemność?

jeśli już chcemy kupować trzeba zastanowić się również nad tym jaką pojemność ma mieć taka karta pamięci. Tutaj znów pojawia się problem, ponieważ nie wszystkie urządzenia będą obsługiwać duże pojemności kart. Problemem może być między innymi system plików jaki będzie stosowany. W starszym systemie karta SD​można było korzystać jedynie z kart do 2GB natomiast w nowszym do 32GB, od jakiegoś czasu mamy również dodatkowo możliwość uzyskania pojemności, na tą chwilę teoretycznie do poziomu 2TB. Problem jednak polega na tym, że urządzenia są różnie przygotowane i te możliwości są różne, jeśli chodzi o możliwą do zastosowania kartę pamięci. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną kartę pamięci trzeba będzie sprawdzić również jak wygląda nasze urządzenie i czy będzie w stanie poradzić sobie z taką kartą jaką będziemy chcieli mu zaserwować.

Jaka prędkość?

Karty pamięci dzielą się również pod kątem prędkości zapisu i odczytu jaką będzie można tam uzyskać. Najwolniejsza klasa pracuje na poziomie jednego MB na sekundę, co będzie wynikiem bardzo słabym jak na obecnie czasy. Dlatego obecnie królują już klasy 10, które dają prędkość dziesięć razy szybszą, ale wchodzą także propozycje jeszcze lepsze jak nowoczesne opcje, gdzie mamy poziom prędkości oznaczony prze z UHS i to najnowsze karty pamięci, które w najlepszej opcji mogą uzyskać nawet poziom 312 MB na sekundę i to będzie już rzeczywiście zadowalający poziom. Jeśli chodzi o te propozycje jakie dostajemy to na pewno szybką kartę będzie można docenić w momencie, gdy będziemy chcieli nagrywać filmy, wtedy będzie można lepiej sobie z tym wszystkim poradzić.